mąż, ale nie mąż – po raz drugi

Jak nazwać kogoś, kto pełni funkcję męża, ale oficjalnie nim nie jest? Tłumaczę tekst o starszej parze, więc chłopak brzmi infantylnie, partner trochę zbyt biznesowo, a konkubent nieodmiennie kojarzy mi się kronikami policyjnymi. Będę wdzięczna za wskazówki.
Pozdrawiam serdecznie
D.
Kilka dni temu odpowiadałem na podobne pytanie. Choć może nie wprost, ale dałem do zrozumienia, że partner wydaje mi się odpowiednim słowem, nie ograniczonym wcale do relacji jednopłciowych (jak sugerowano w pytaniu) ani do biznesu (jak w Pani wypowiedzi). Język jest niewyczerpaną skarbnicą nazw, więc jeśli mamy czas i powody, aby ich szukać, to satysfakcja zapewniona. Jeśli natomiast czasu ani szczególnej motywacji nie ma, to trzeba zmierzać do celu najprostszą drogą. Wydaje mi się, że partner to słowo w tej funkcji warte upowszechnienia.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski