na dziesięć minut przed końcem meczu

W relacjach sportowych bardzo często spotykam się ze zdaniami: „Na dziesięć minut przed końcem meczu…”, „Na kwadrans przed przerwą…” itp. Czy są one poprawne, czy raczej należy je zakwalifikować do polszczyzny potocznej? Skąd się bierze to na?
Nie ma się czym niepokoić: konstrukcje typu na miesiąc przed urodzeniem dziecka, na dwa dni przed wyjazdem, a także na 10 minut przed końcem meczu są najzupełniej poprawne i uwzględniane w słownikach. Nie mają charakteru potocznego.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski