na i w

Ostatnio bardzo często słyszę stwierdzenia na weekendzie / na mieszkaniu. Nie ukrywam, że strasznie nie odpowiadają mi te formy, tylko skoro tylu ludzi ich używa, to czy nie mają oni trochę racji? Ja zawsze mówiłem podczas weekendu / w weekend (zrobię), (będąc) w mieszkaniu. Która wersja jest poprawna, a może obie?
Pozdrawiam
Filip K.
O nadużywaniu przyimka na kosztem przyimka w, pisaliśmy wiele razy w naszej poradni. Gramatycy zauważyli to zjawisko kilkadziesiąt lat temu, ale nie potrafią go zahamować (nie ich wina, zmianami w języku trudno kierować). Kiedy nasi czytelnicy zaczną pisać: „Na poradni PWN przeczytałem (przeczytałem), że…”, będzie to znak, że na zwyciężyło.
Na razie piszmy: „W weekend jadę do…”, „Będąc w mieszkaniu, usłyszałam…”, „W poradni przeczytałem…”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski