na pół gwizdka

Dzień dobry,
ostatnio zwrócił moją uwagę zwrot robić coś na pół gwizdka. Czy wiedzą Państwo coś więcej o jego pochodzeniu? Dlaczego akurat gwizdka i dlaczego akurat pół? Byłbym bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje. Poza jego znaczeniem nie udało mi się dotrzeć do zbyt wielu wiadomości na temat tego zwrotu.
Warto by zasięgnąć języka u kolejarzy, i to nie najmłodszych. Przypuszczam, że zwrot ten ma związek z obsługą lokomotywy parowej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski