najpierw kobieta czy znajomy?

Szanowni eksperci,
proszę o pomoc w odmianie nazwisk w bierniku l. mnogiej: Jemioło, Tabin, Olbert, Rozmus, Żero, Kiełbasa, Gurgul. Jaką należy przyjąć kolejność płci na zaproszeniach, jeśli na jednym zaproszeniu zapraszam dwie niespowinowacone ze sobą osoby odmiennej płci i bliżej znam mężczyznę niż kobietę? Czy decydującym kryterium jest zawsze kryterium grzecznościowe (wtedy kobieta), czy też mogę albo wręcz powinienem wpisać najpierw mężczyznę, gdyż jego znam bliżej?
Pozdrawiam
Kamil
Wymienione nazwiska powinny przybrać formę (Zapraszamy państwa) Jemiołów, Tabinów, Olbertów, Rozmusów, Żerów, Kiełbasów, Gurgulów.
W sytuacji, gdy zapraszamy na ślub na przykład przyjaciela (a więc osobę, z którą łączy nas wiele) z dziewczyną (którą tylko znamy i która odgrywa w istocie rolę osoby towarzyszącej), zalecałabym rozpoczęcie adresu od imienia i nazwiska przyjaciela. W tego typu sytuacjach, kiedy druga zapraszana osoba jest osobą towarzyszącą, przyjęte jest również sformułowanie wraz z… lub mniej oficjalne z…. Na przykład: (Zapraszamy) Pana Jana Nowaka wraz z Narzeczoną / wraz z Partnerką. Możliwe jest ponadto zastosowanie przyimka z przed imieniem i nazwiskiem drugiej zapraszanej osoby, np. (Zapraszamy) Pana Jana Nowaka z Panią Marią Kowalską. Przyimek ten oznacza podporządkowanie – odnoszony bywa w tekstach zaproszeń również do niedorosłych dzieci towarzyszących rodzicom.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski