napis na grzbiecie książki

Witam.
Jakie są reguły odnośnie kierunku tekstu na grzbiecie książki/gazet?
Pozdrawiam
Na grzbiecie okładki umieszcza się zwykle nazwę autora (imię i nazwisko, pseudonim itp.), tytuł dzieła, oznaczenie tomu lub części, a w encyklopedii – pierwszą i ostatnią literę zawartych w tomie haseł. Nazwa autora, tytuł itp. powinny być umieszczone wzdłuż grzbietu – od górnego do dolnego brzegu książki. Kiedy książkę umieści się na półce w poziomie, pierwszą stroną okładki do góry, będzie można bez problemu przeczytać umieszczone na grzbiecie napisy. Ponadto dopuszcza się umieszczenie danych w poprzek grzbietu w formie tzw. szyldziku. Możliwe jest to przede wszystkim w książkach o grubym grzbiecie, np. w słownikach. Szczegółowe informacje na temat tytulatury i innych zapisów na okładce (obwolucie) książki i na tzw. czwórce tytułowej można znaleźć w książce Edycja tekstów, nowo opublikowanej nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.
Adam Wolański