nauczyciel czy nauczycielka?

Jak powinnam napisać w piśmie do urzędu: nauczyciel czy nauczycielka?
Jeśli pisze Pani o kobiecie (w szczególności o sobie), to właściwe jest użycie słowa nauczycielka. Tylko w niektórych kontekstach polszczyzna daje w tej sytuacji pierwszeństwo formie męskiej, np. nazwy nauczyciel dyplomowany i nauczyciel akademicki odbierane są jako bardziej prestiżowe. Poza tym można odnieść do kobiety formę męską, gdy mowa o zawodzie lub stanowisku, np. „Jestem nauczycielem z piętnastoletnim stażem” albo „Poszukujemy nauczyciela na pół etatu”. Osobiście jednak uważam, że zdanie „Jestem nauczycielką z piętnastoletnim stażem” brzmi naturalniej, a w ogłoszeniach o pracy nie powinno się stwarzać wrażenia, że kandydatem może być tylko mężczyzna.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski