nazwa kategorii

W teleturniejach słyszy się czasem o pytaniu z jakiejś kategorii. Jak powinno się zapisać takie wyrażenie: – pytanie z kategorii taniec? – pytanie z kategorii „taniec”? – pytanie z kategorii „Taniec”?
Wszystkie trzy sposoby można uzasadnić, ale zachęcam do pierwszej wersji, ponieważ jest najprostsza. Brak cudzysłowów nie powinien w niej niepokoić, jeśli przypomnimy sobie o innych konstrukcjach, w których jeden rzeczownik rządzi drugim, narzucając mu wartość mianownika, np. trójkąt ABC, trójkąta ABC itd., stacja Koluszki, stacji Koluszki itd., wydawnictwo Czytelnik, wydawnictwa Czytelnik itd. Pisownia ostatniego z tych przykładów może być dwojaka: słowo Czytelnik można ująć w cudzysłów (tak czyni np. samo wydawnictwo w swojej witrynie internetowej), ale można cudzysłów pominąć (tak np. w witrynie Instytutu Goethego, na stronie poświęconej „Czytelnikowi”).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski