nazwiska córek

Czy córka państwa Radło będzie się nazywać Radlanka, czy Radłówna (tak jak Sikora – Sikorzanka, Skarga – Skarżanka itd.)? Jakie są zasady tworzenia nazwisk córek?
Nazwiska panien (nie córek) tworzono za pomocą przyrostków:
a) -ówna – od nazwisk męskich zakończonych na spółgłoskę (z wyjątkiem g), np. Dudek – Dudkówna, Kuraś – Kurasiówna lub na samogłoski -e, -o, np. Linde – Lindówna, Stańko – Stańkówna;
b) -anka – od nazwisk męskich zakończonych na -a, -g, -ga, -ge, -go, np. Piętka – Piętczanka, Pług – Płużanka, Skarga – Skarżanka.
Odrębne nazwy dla kobiet niezamężnych nie są już stosowane w języku polskim, chyba że intencją mówiącego jest stylizacja albo żart.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski