nazwy męskie o referencji żeńskiej i na odwrót

Rzeczowniki męskie, kiedy opisują kobiety, zachowują się jak żeńskie, np. „Jedna profesor wstała”. Gdzie leży granica takiego użeńszczenia? „Młoda przewodnik wskazała” – jeszcze może być? Bo zdolna uczeń to już chyba nie.
Czy to samo można stosować – a jeśli tak, to w jakich wypadkach – w drugą stronę, np. „Ten świnia powiedział” albo „Ten prostytutka wyszedł”?
Granicą „użeńszczenia” jest istnienie dobrze zadomowionej nazwy żeńskiej. Dla ucznia taką nazwą jest uczennica, dla nauczycielanauczycielka. Jeśli chodzi o profesorkę, zwłaszcza na wyższej uczelni lub w akademii, to ona dopiero walczy o miejsce dla siebie i dlatego na ogół musi jeszcze kryć się w przebraniu profesora. Ciekawe, że większość pań profesor czuje się w męskim przebraniu całkiem dobrze.
„Ten świnia powiedział” można powiedzieć chyba tylko w stanie uniesienia, w którym emocje odbierają władzę nad gramatyką. Świnia – nawet w wyzwisku – jest rodzaju żeńskiego i zarówno o kobiecie, jak i o mężczyźnie mówi się: „Co też ta świnia powiedziała!”.
Istnieje grupa ekspresywnych rzeczowników dwurodzajowych, męsko-żeńskich (np. oferma), które można odnosić do mężczyzny i do kobiety, przy czym w referencji żeńskiej mają one rodzaj żeński („Po co ta oferma tu przyszła?”), a w referencji męskiej żeński (jak wyżej) lub męski („Po co ten oferma tu przyszedł?”). Odniesienie do mężczyzny formy żeńskiej jest szczególnie dotkliwe, ponieważ godzi w jego ego. „Ten prostytutka wyszedł” się nie mówi, ale „Ta ciota wyszła” – już tak. W miarę bezpiecznie można tak mówić dopiero wtedy, gdy referent naprawdę już wyjdzie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski