nazwy stanowisk

Uprzejmie proszę o informację, czy w protokole kontroli, pisząc stanowisko bez podawania imienia i nazwiska osoby, np. „Dyrektor Wydziału Komunikacji wydał decyzję”, „Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego skierował pismo”, piszemy je od wielkiej, czy od małej litery. Protokół kontroli zawiera opis stanu faktycznego i jest podpisywany przez kierownika jednostki i kontrolera.
Tomasz Gaweł
Zastosowanie ma tu zasada [85] Wielkiego słownika ortograficznego PWN. Nie jest ona wprawdzie jednoznaczna, ale wynika z niej, że zapis małymi literami byłby poprawny. Wolno jednak – w takich kontekstach, jak podano w przykładach – użyć wielkich liter, skoro nazwa stanowiska odnosi się do konkretnej osoby. Lepiej wybrać właśnie zapis wielkimi literami, bo jako bardzo rozpowszechniony nie będzie zwracać uwagi.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski