news

Szanowni Eksperci!
Proszę o rozstrzygnięcie moich wątpliwości dotyczących słowa news, którym w wielu polskich serwisach internetowych określa się krótkie, regularnie publikowane wiadomości. Nieodmienianie tego słowa jakoś mnie razi, jeśli jednak zaczniemy go odmieniać, to jak to robić prawidłowo: „Przeczytałam ciekawy news” czy „Przeczytałam ciekawego newsa”? Może w ogóle go spolszczyć – skoro e-mail przeobraził się w mejla, to może news niech się stanie njusem (albo niusem)?
Z poważaniem
A.Ś.
News jest rzeczownikiem rodzaju męskiego, ściślej męskozwierzęcego, stąd odmiana: newsa, newsowi itd., w liczbie mnogiej newsy. Jako zdeklarowany sympatyk mejla popieram również pomysł spolszczenia newsa, jednak nie do postaci njus o nietypowym dla polszczyzny zestawieniu liter nj, lecz do postaci nius. Zresztą niusów jest mnóstwo, także w Internecie, i tylko w słownikach na razie ich nie ma.
Mirosław Bańko, PWN