nie X, a Y

Dzień dobry!
Proszę o odpowiedź, czy poprawne jest użycie spójnika a w funkcji lecz, tylko, np. w takim zdaniu: „Miał na myśli nie abstrakcyjny obiekt, a konkret”. Spotkałam się z zarzutem, że to rusycyzm, co nie wydaje mi się prawdą, sądzę również, że takie zastosowanie a jest poprawne lub co najmniej dopuszczalne, w każdym razie w języku potocznym nie razi mnie. Proszę o rozstrzygnięcie.
Pana opinia jest zgodna z tą, jaką wyrażają redaktorzy słowników poprawnej polszczyzny. Konstrukcje typu nie X, a Y oceniają jako dopuszczalne w tzw. normie potocznej, mniej staranne niż konstrukcje typu nie X, ale (lecz, tylko) Y.
Mirosław Bańko, PWN