nie tylko Niemcy

1. Czy słowo Niemcy – kraj i naród – pochodzi, jak mnie w szkole uczono, od nie mówi, czy raczej od grupy ludności nemetów, którzy od II wieku p.n.e. do III wieku n.e. zamieszkiwali okolice obecnego Karlsruhe, skąd pochodzą zresztą liczne „skorupy” wykopane 30 km na zachód od Łodzi?
2. Czy słowa chlipać i siorbać nie pochodzą przypadkiem od arabskiego Chlip 'mleko' i szorba 'zupa"?
Ukłony,
P.Kozmiński
Z zainteresowaniem przeczytałam Pana etymologiczne sugestie na temat pochodzenia wyrazów Niemiec i chlipać. W moim przekonaniu ich pochodzenie jest mniej egzotyczne.
Powszechnie bowiem przyjmuje się, że nazwa Niemiec pochodzi od wyrazu pospolitego memy, tzn. mówiący niezrozumiale, niewyraźnie, bełkotliwie. Tak dawni Słowianie określali plemiona mówiące w sposób dla nich niezrozumiały. Tę genetycznie słowiańską nazwę przyjęły niektóre inne języki.
Wyrazy chlipać (także chlapać, chlupać, chłeptać) oraz siorbać mają swojskie, rodzime pochodzenie. Są to nazwy dźwiękonaśladowcze.
Z pozdrowieniami
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski