niemniej jednak

Niedawno zostałam zganiona za użycie wyrażenia niemniej jednak. Wydawało mi się, że nie popełniam błędu, wypowiadając się w ten sposób, jednak zarzucono mi, że to, co mówię to tzw. masło maślane. Czy osoba, która mnie poprawiła miała rację? Kiedy sprawdzałam, czy ktoś o to pytał, zauważyłam, że nawet w odpowiedziach używacie Państwo niemniej jednak, co sprawiło, że odważyłam się zapytać.
Pozdrawiam serdecznie, Renata.
Nie ma nic złego w niemniej jednak. Niektórzy autorzy kwestionują równoznaczne tym niemniej, ale i to wyrażenie jest tak rozpowszechnione, że przynajmniej w języku potocznym powinno być tolerowane. A co do zarzutu, z którym się Pani spotkała, można powiedzieć, że bywa nadużywany. Ludzie często dopatrują się pleonazmów w różnych połączeniach wyrazowych, ale trzeba pamiętać, że nie każde połączenie, którego składniki zdają się wyrażać tę samą treść, jest błędem. W takich sytuacjach niezmiennie odsyłam do poświęconej pleonazmom książki Agnieszki Małochy i to samo uczynię tym razem.
Mirosław Bańko, PWN