nienachalne nawiązania

Słowo nienachalny odczuwam jako rażąco potoczne, tymczasem coraz częściej zdarza mi się je spotkać w artykułach naukowych. Czy dyskretne, nienatrętne, nienatarczywe nawiązania nie pasują lepiej do stylu naukowego (i ogólnie: oficjalnego) niż nienachalne nawiązania?
Słowo nachalny, gdy używane jest poza sferą swojego użycia, samo jest nachalne. Używane jest potocznie i z dezaprobatą. Poprzedzenie go cząstką nie- zmienia zawartą w nim ocenę na przeciwną, ale nie czyni go wcale mniej potocznym.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski