nowe konkury

Dzień dobry,

interesuje mnie użycie słowa konkury. Wiem, że według słownika konkury to dawniej staranie się o rękę kobiety, zaloty. Spotykam się jednak czasami z wyrażeniem iść w konkury traktowanym jako synonim konkurowania np. dwóch podmiotów, czy brania udziału w konkursie (i używanym np. w Internecie do określenia, że jakaś firma poszła w konkury z inną firmą lub uczestnik jakiegoś talent show idzie w konkury z innym uczestnikiem etc.). Czy wyrażenie to jest używane niepoprawnie?

Ma Pani na myśli użycia takie jak: „Zanim otrzymała zaproszenie, musiała stanąć w konkury z 5 tys. kandydatek”? Zajrzałem do kilku słowników i nie znalazłem tego znaczenia. Prawdopodobnie pierwszy zanotuje je Wielki słownik języka polskiego IJP PAN (https://wsjp.pl/). Sprawdziłem, że w odpowiednim haśle – choć jeszcze nie opublikowanym – nowe konkury uwzględniono.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski