np.

Który zapis jest prawidłowy: „(…) zapisano czcionką pogrubioną, np: (…)” czy też: „(…) zapisano czcionką pogrubioną, np.: (…)”? Niewiadomą jest dla mnie kropka należąca do skrótu np. – czy w momencie, gdy ląduje tuż przed dwukropkiem, nie powinna zostać opuszczona?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Kropki po np. w żadnym razie nie należy opuszczać. Można się co najwyżej zastanawiać, czy umieścić po niej dwukropek, czy nie. W odczuciu niektórych osób zbieg kropki i dwukropka po skrócie wygląda nieładnie. Gdy jednak skrótem np. chcemy poprzedzić dłuższe wyliczenie, dwukropek jest użytecznym sygnałem naszych intencji. Myślę, że wówczas względy estetyczne powinny ustąpić przed względami logiczno-gramatycznymi.

Mirosław Bańko