o kichaniu

Szanowni Państwo!
Czy zwrot na zdrowie, sto lat podczas gdy pewna osoba kichnie jest kulturalny? Słyszałem też, iż w VI wieku takie powiedzenie było przymusowe, co więcej, w tamtych czasach wierzono, że kichanie oznacza wyrzucanie z ciała diabła.
Z wyrazami szacunku
Mateusz D.
Współczesne poradniki savoir-vivre'u zgodnie orzekają, że osoba kichająca w towarzystwie powinna zasłonić usta i powiedzieć Przepraszam, a pozostałe osoby powinny milczeć.
Zwyczaj mówienia Na zdrowie (później Sto lat, Pomyślności itp.) jako reakcja na czyjeś kichnięcie rzeczywiście wprowadzony został w średniowieczu przez papieża (osoba kichająca odpowiadała wówczas: Bóg zapłać). Kichanie było wtedy oznaką może nie tyle wyrzucenia z siebie diabła – choć mogło dochodzić i do takich personifikacji – ile pozbycia się przyczyny choroby.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski