obiektywne opinie

Czy istnieje coś takiego jak obiektywna opinia i jeśli tak, kiedy możemy o niej mówić? Pytam bo ostatnio zacząłem się „nadziewać” w internecie na wszelkiej maści „obiektywne opinie”, a byłem przekonany, że takowe nie istnieją.
Dużo częściej czyta się o subiektywnych opiniach – wyrażenie to służy zwykle zdyskredytowaniu czyjejś wypowiedzi, np.: „To prywatna i subiektywna opinia profesora – uważa Janusz Dedio, pełnomocnik prezydenta ds. zieleni” (Nowiny). Skoro jednak są subiektywne opinie, to mogą być o obiektywne opinie. Choćby po to, by korzystać z nich w tym samym celu, por.: „Nie była to obiektywna opinia” (przykład mój).
Jeśli twierdzimy, że nasz rozmówca wygłasza subiektywną opinię, to jest to właściwie eufemizm, gdyż moglibyśmy powiedzieć wprost, że się myli. Zazwyczaj jest to także pleonazm, gdyż rozmówca nie kryje, że przedstawia swój punkt widzenia, więc podkreślanie tego nic nie wnosi. Nic – prócz zdewaluowania jego słów.
Mirosław Bańko, PWN