oboje mecenasostwo

W jaki sposób oboje łączy się z nazwami par małżeńskich w bierniku? Np. kogo? co? Oboje mecenasostwo czy oboje mecenasostwa? Wg WSPP jest to związek zgody, ale wg Słownika wyrazów trudnych i kłopotliwych chyba związek rządu (dopełniaczowy), bo taki rząd mają liczebniki zbiorowe, np. dwoje.
„Oboje mecenasostwo przybyli, czas przywitać oboje mecenasostwa”. Bardziej znanym przykładem tej grupy rzeczowników są wujostwo, o których wspomniany w pytaniu SWTiK notuje: „wujostwo odmieniamy jak państwo w znaczeniu 'para małżeńska': witać drogich wujostwa (nie ! drogie wujostwo) i siąść przy drogich wujostwu (nie ! przy wujostwie). Por. też hasło oboje, obydwoje w tym samym słowniku, z przykładem: „Widziano oboje państwa młodych (i oboje wujostwa)”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski