oboje

Proszę uprzejmie o wyjaśnienie zasad składni liczebnika zbiorowego oboje. W jakiej liczbie powinno wystąpić orzecznie w czasie teraźniejszym. Przykład: „Oboje uszu MUSI być widoczne” czy „Oboje uszu MUSZĄ być widoczne”?
Dziękuję bardzo.
GD
„Oboje uszu MUSI być widoczne!” Orzeczenie w liczbie mnogiej towarzyszy słowu oboje tylko wtedy, gdy odnosi się ono do par małżeńskich, np. „Oboje rodzice wyjechali”, ale „Oboje dzieci wyjechało”.
Mirosław Bańko