oddać za coś

Czy poprawne jest sformułowanie „Oddam za…”? Często spotykam taki zwrot, oczywiście w kontekście sprzedaży, a nie chęci podarowania za darmo.
Można coś oddać komuś za darmo albo za coś innego, nie tylko za pieniądze, por. „(…) zatrzymała się na chwilę przy patefonie, który stary Niemiec chciał oddać za dwa króliki (…)” (Andrzej Mularczyk, Sami swoi). Jeden z bohaterów Szekspira, jak wiadomo, chciał oddać królestwo za konia, a niejeden zwykły śmiertelnik zaklina się, że nie oddałby czegoś „za żadne skarby świata”. Słowo sprzedać nazywa sytuację bardzo wyraźnie określoną: musi w niej być sprzedawca, nabywca, przedmiot, który przechodzi z rąk do rąk, i wreszcie ekwiwalent pieniężny. Oddać nie ma tak wyrażnych granic, można więc coś po prostu oddać albo oddać za coś. W szczególności za bezcen albo za darmo.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski