odpłacić pięknym za nadobne

Jakie jest etymologiczne pochodzenie zwrotu odpłacić pięknym za nadobne? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Nadobny znaczyło dawniej 'piekny, urodziwy' i zwykle było określeniem kobiecej urody, por. „A jeszcze jak nadobne, jak piękne dziewczyny!/ Swieżuchne, rumieniuchne, gdyby dwie maliny” (Franciszek Zabłocki, Fircyk w zalotach). Do dziś w użyciu pozostaje żartobliwe wyrażenie płeć nadobna i zwrot odpłacić komuś pięknym za nadobne, który ma charakter ironiczny, znaczy bowiem 'odwzajemnić komuś złym zachowaniem zło, którego się przedtem od tej osoby doznało'.
Mirosław Bańko, PWN