około

Dzień dobry,
od pewnego czasu zwracam uwagę na zwroty typu będziemy jechać około trzydziestu minut lub …o długości pięciu metrów. Mianowicie, nie pasuje mi tam ten dopełniacz – dlaczego trzydziestu i pięciu, a nie trzydzieści i pięć?
Pozdrawiam
Piotr Krzemiński
Przyimek około wymaga dopełniacza. Są wyjątki od tej zasady, np. można kierować około trzydziestoma pracownikami, a nie około trzydziestu pracowników. Zakres tych wyjątków opisałem swego czasu dokładniej w Słowniku wyrazów kłopotliwych (ostatnie wydanie ma tytuł: Słownik wyrazów trudnych i kłopotliwych). Proszę wybaczyć, że nie opisuję ich tutaj wyczerpująco: w wymienionym słowniku zajęło mi to ponad stronę w artykule około, ponad (ma on dwa słowa w nagłówku, gdyż obydwa są podobne pod tym względem, że ich łączliwość składniowa jest zależna od kontekstu).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski