oparty na

 
oparty na
9.02.2011
Czy określenie oparty na w takich kontekstach, jak system oparty na procesorze, funkcja oparta na technologii, jest poprawne i mieści się w granicach normy językowej?
Zwrot oprzeć coś na czymś (w formie imiesłowowej coś oparte na czymś) może mieć znaczenie dosłowne (np. oprzeć drabinę o ścianę) lub przenośne (np. akcja oparta na rzeczywistych wydarzeniach). W tym drugim znaczeniu był nieraz krytykowany jako natrętny szablon językowy, radzono, by szukać innych określeń. Szablony są jednak potrzebne, gdy mówiącemy lub piszącemu się spieszy i gdy oryginalność wysłowienia nie jest konieczna, np. w tekstach urzędowych, naukowych, w wiadomościach prasowych (ale już nie w publicystyce). Myślę więc, że przytoczone w pytaniu zwroty – i inne podobne – można tolerować. Trzeba tylko uważać, aby mimowolnie nie zasugerować słuchaczowi lub czytelnikowi ich dosłownej interpretacji. System oparty na procesorze nie budzi moich obiekcji, ale komputer oparty na procesorze brzmi niebezpiecznie – wiąże się z ryzykiem interpretacji dosłownej i absurdalnej zarazem.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

SŁOWO ROKU 2017

Uniwersytet Warszawski organizuje już po raz siódmy plebiscyt na najważniejsze słowo roku. Będziemy je wybierać wszyscy w głosowaniu internetowym, a niezależnie dokona wyboru ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa. Ponieważ trudno przypomnieć sobie cały rok, poniżej zamieszczamy listę słów najbardziej kluczowych statystycznie, która stanowi orientacyjną pomoc. Można także zgłosić swoją propozycję słów – zgłoś


Które słowo okaże się najważniejsze w Polsce w roku 2017? To Państwo zdecydują.

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatny e-book, potwierdź także poniższe zgody marketingowe.

10 najciekawszych obrazów świata

Wyślij

Zagłosuj na SŁOWO ROKU 2017 i odbierz darmowy e-book!