pan Golenia

Musiałam ostatnio odmienić męskie nazwisko Golenia i – kiedy próbowałam odnieść go do słów, które moim zdaniem mogłyby zasugerować jakiś rodzaj odmiany, tj. mania albo kania – zaczęłam mieć wątpliwości. Czy dyplom jest przeznaczony dla Jana Goleni czy Golenii? Jak wyglądałaby odmiana nazwiska, gdyby brzmiało ono Goleń? Przeczytałam gdzieś odmianę Goleni, ale bardziej sensownie brzmi dla mnie w tym przypadku Golenia.
Nieraz w poradni zachęcałem do lektury tej czy innej odpowiedzi dr. Jana Grzeni i teraz też tak czynię, gdyż po pierwsze w jego poradach jest na pewno odpowiedź na Pani pytanie, po drugie odmiana jego nazwiska sama stanowi odpowiedź. Powiemy bowiem: kogo? czego? – Goleni (jak Grzeni), komu? czemu? – Goleni, kogo? co? – Golenię, z kim? czym? – Golenią. Nie jest to nazwisko obce, więc formy dopełniacza i celownika zapiszemy z pojedynczym, a nie podwójnym i.
Gdyby mężczyzna nazywał się Goleń, to odmienialibyśmy jego nazwisko jak rzeczowniki męskie typu jeleń, dopełniacz i biernik Golenia.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski