pan Jan Bąk

Zwracając się do pani lub pana w bezpośrednim wywiadzie – np. Pani Anno lub Panie Janie – piszemy Pani, Pan – wielkimi literami?
Pisząc o kimś tekst – np. pani Anna Bąk, pan Jan Bąk – piszemy pani, pan małymi literami?
Kiedy w korespondencji zwracamy się do adresata za pomocą słów Pan, Pani, Pański, piszemy je wielką literą ze względów grzecznościowych. Jeśli przeprowadza Pani (o właśnie!) wywiad korespondencyjnie, to użycie wielkich liter jest uzasadnione. Jeżeli jednak ma Pani na myśli zwykły wywiad, czyli rozmowę, która już się odbyła i ma być opublikowana np. w prasie, to naturalne będzie użycie w jej zapisie małych liter, np. „Co pan myśli, panie ministrze, o …?”
Tym bardziej zaś pisząc o kimś (a nie zwracając się do kogoś), słowa Pan, Pani, Pański napiszemy małymi literami. Wyjątkiem mogą być szczególnie uroczyste teksty, w których mowa o osobach godnych szacunku.
Mirosław Bańko