pan i Pan w wywiadach

 
pan i Pan w wywiadach
28.03.2007
W gazetach oraz internecie często można natknąć się na wywiady. Czasem w pytaniach pojawiają się w nich zaimki wskazujące lub zwroty adresatywne (np. „Co pan sądzi o...”). Zależnie jednak od gazety wymienione przeze mnie elementy pisane są wielką lub małą literą. Czy w przypadku prasy także stosuje się zasadę powszechnie obowiązującą w listach o używaniu wielkiej litery, gdy chcemy komuś okazać szacunek? A może jest to nadużycie dziennikarzy i błąd ortograficzny?
Z poważaniem,
Po roku 1989 etykieta językowa się upraszcza. Przejawem tego procesu jest między innymi skracanie dystansu i wprowadzanie równości między partnerami komunikacji. W przekonaniu młodych Polaków ma to służyć szybszemu i skuteczniejszemu porozumiewaniu się.
Wskazane zjawisko – niestosowania w piśmie wielkich liter w formach odnoszących się do adresata wypowiedzi – jest ilustracją tych przemian. Występuje ono zresztą nie tylko w wywiadach - również w tak rozpowszechnionej dziś korespondencji e-mailowej.
Nie jest to jednak zjawisko godne poparcia. Tradycyjna polska etykieta wymaga od nas szacunku dla partnera rozmowy bezpośredniej i pośredniej, przejawiajacego się między innymi zapisywaniem form jego dotyczących wielkimi literami.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2017

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2017.
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatny e-book, potwierdź także poniższe zgody marketingowe.

Świat w przysłowiach

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2017” i odbierz darmowy e-book!