paradygmat

Czy można użyć słowa paradygmat w odniesieniu do działalności firmy, np. „Paradygmatem jest fakt, że produkujemy klocki, a piłki są dopełnieniem produkcji”?
Paradygmat w użyciu przenośnym jest dosyć bliski paradygmatowi w lingwistyce – w obu wypadkach chodzi o pewien wzorzec i sposób działania (odmiany wyrazu albo postrzegania rzeczywistości i działań podejmowanych w niej). Zdanie, które Pani przytoczyła, brzmi pretensjonalnie, a w zestawieniu z banalnym bądź co bądź przedmiotem Państwa działań – wręcz komicznie. Jeśli nie mylę się co do zamierzonej treści, to można ją oddać słowami: „Naszym podstawowym wyrobem są klocki, a piłki są dopełnieniem produkcji”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski