pasjonat czy fascynat?

W Słowniku wyrazów obcych słowo pasjonat oznacza osobę wybuchową, łatwo wpadającą w furię, pasję, natomiast np. dziennikarze (oczywiście niektórzy) używają tego słowa w znaczeniu osoby fascynującej się czymś (myślę, że jest to fascynat, ale być może język potoczny wniknął tak mocno do słownictwa, że fascynat to pasjonat). Z góry dziękuję za wyjaśnienie mi długo nurtującej mnie sprawy. Od dziś fascynat waszej strony –
Darek
Do niedawna słowo pasjonat oznaczało osobę, która łatwo wpada w pasję. Teraz jednak wiele słowników (w tym nowe wydanie Słownika wyrazów obcych PWN) notuje też jego nowe znaczenie – 'ktoś, kto ma jakąś pasję, miłośnik, entuzjasta, zapaleniec'. Pomysł, by pasjonata w tym nowym znaczeniu nazywać fascynatem, ma swój urok. Na razie fascynat jest słowem mało znanym (w Korpusie Języka Polskiego mamy tylko dwa przykłady), ale kiedy się upowszechni, słowniki pewnie je zanotują, tak jak zanotowały nowe znaczenie pasjonata.
Mirosław Bańko