pewien żart i nie tylko

Można powiedzieć: „Oni się prokreowali” czy nie? I jeszcze jedno przy okazji, jeśli można: jak się pisze w końcu niewymagający – właśnie razem, tak jak napisałem, czy osobno? Spotkałem się nie raz, że pisało się osobno, czyli nie wymagający – od czego to zależy? Przy przeciwstawieniach przymiotniki z nie pisze się osobno, ale chyba nie tylko…?
„Oni się prokreowali” miałoby znaczyć 'urodziło się im dziecko'? Tak powiedzieć można by tylko żartem, podobnie jak mówi się „Oni się rozmnożyli”. Żarty językowe się zużywają z czasem, więc nie dziwi mnie, że swojskie rozmnażanie się zastąpiono prokreowaniem się. Żart jednak nie przestaje być żartem.
Jeśli chodzi o słowo niewymagający, prosimy zajrzeć do naszego slownika ortograficznego, dostępnego na stronie WWW. Tam w paragrafie [168] wyjaśniono zasady pisowni zaprzeczonych imiesłowów przymiotnikowych. Najkrócej mówiąc, wolno je zapisywać i łącznie, i rozdzielnie, ale pisownia łączna jest dla osób bardziej świadomych językowo, które dawały z nią sobie radę już wcześniej, zanim w 1997 roku dopuszczono dla ułatwienia pisownię łączną (niemal bezwyjątkowo).
Mirosław Bańko, PWN