po imieniu czy po nazwisku?

Czy do ucznia pełnoletniego nauczyciel powinien zwracać się po imieniu (panie Łukaszu), czy raczej po nazwisku (panie Kowalski)? Z kolei czy do ucznia niepełnoletniego lepiej mówić Łukaszu czy Kowalski?
Po nazwisku nieelegancko jest zwracać się do kogokolwiek. Tak więc zarówno do ucznia pełnoletniego, jak i niepełnoletniego nauczyciel nie powinien tak mówić, chyba że sprawdza listę czy wywołuje kogoś z grupy uczniów – wówczas jednak nazwisko lepiej jest łączyć z imieniem, np. „Łukasz Kowalski, proszę do tablicy”, „A teraz Asia Kowalska odczyta swoje zadanie”.
Problem adresowania do uczniów form pan/pani wraz z imieniem rozwiązywany jest w różnych szkołach różnie, w zależności od panujących tam zwyczajów. Wiem, że są szkoły średnie, w których używa się tych form od pierwszej klasy. Są takie, w których nauczyciele używają ich w klasie ostatniej, gdy większość uczniów jest już pełnoletnia. I są wreszcie takie, w których nauczyciele zwracają się do uczniów od pierwszej do ostatniej klasy przez ty (po imieniu). Najlepiej jest po prostu do zwyczaju się dostosować.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski