podwójna negacja

Chciałbym się dowiedzieć, jakie są w języku polskim możliwości poprawnej odpowiedzi na pytanie przeczące „Nie poszedłeś dzisiaj nad rzekę?” – czy odpowiedzieć „Tak, nie poszedłem”, czy „Nie, nie poszedłem”? Który wariant odpowiedzi jest poprawny? Jeśli oba, to być może któryś z nich jest „bardziej poprawny” – dlaczego?
Gdzie (w jakiego rodzaju podręcznikach) mógłbym samodzielnie wyszukać odpowiedzi na to pytanie?
Dziękuję, pozdrawiam,
Grzesiek Korusiewicz
Oba typy odpowiedzi na przytoczone pytanie są poprawne. Ponieważ język polski „lubi” podwójne przeczenie (czego inne języki wręcz nie dopuszczają), to Polak na pytanie „Nie poszedłeś dzisiaj nad rzekę?” częściej odpowie „Nie, nie poszedłem” niż „Tak, nie poszedłem”.
Różnica między obydwoma typami odpowiedzi ma też charakter pragmatycznojęzykowy. Na ogół bywa tak, że jeśli ktoś odpowiada „Nie, nie poszedłem”, to odnosi się do treści pytania. Jeśli zaś odpowiada „Tak, nie poszedłem”, to wyraża zgodę z rozmówcą.
Wiadomości na temat budowy składniowej polskich zdań znaleźć można w gramatykach języka polskiego (w tym w podręcznikach do składni), choć na ten szczegółowy temat więcej powinno się znaleźć w podręcznikach języka polskiego dla cudzoziemców.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski