pół iks

Szanowny Panie Profesorze,
przypominam się z moim przedwakacyjnym zapytaniem. Gdyby – wedle Pańskiej propozycji – x wynosił 30 stopni, jego połowa byłaby równa 15 stopni i już. Może powinienem był lepiej objaśnić kontekst. Redagowałem rozwiązanie zadania matematycznego, w którym pewien kąt był początkowo nie znany, więc potrzebował oznaczenia, np. x. Dokonano obrotu o połowę tego kąta. Pytanie składniowe brzmi: obrót o pół iks stopni czy pół iks stopnia?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Dobrze, że przypomniał Pan kontekst, gdyż przedwakacyjnej korespondencji (w poradni?) zupełnie już nie pamiętam. Struktura, o którą Pan pyta, nie jest typowa, ale myślę, że decydować powinno słowo iks: skoro iks stopni, to pół iks stopni. Tak przynajmniej w sytuacji ogólnej, gdy nieznana jest wartość iks. Gdyby było wiadomo, że iks jest ułamkiem, mielibyśmy iks stopnia i analogicznie pół iks stopnia.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski