pomarańcza

Czy forma ta pomarańcz jest jeszcze poprawna, czy obowiązuje już, niestety, ta pomarańcza?
Ta pomarańcz i ten pomarańcz to formy regionalne, znane w różnych częściach Polski, ale nieakceptowane w wydawnictwach normatywnych. Bezpieczna, ogólnopolska forma to ta pomarańcza.
W powyższym akapicie mowa o owocu, domyślam się, że właśnie o owoc chodzi w pytaniu. Gdyby chodziło o kolor pomarańczowy, to normą jest rodzaj męski: ten pomarańcz, np. „Odważni mogą eksperymentować z innymi kolorami, na przykład z granatem i żółcią lub trochę łagodniejszym pomarańczem”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski