portfel i portmonetka

Czy można jakoś odróżnić portmonetkę od portfela? Spotkałem się ze stwierdzeniem, że panowie mają portfele, natomiast panie – portmonetki (podobnie jak panie zwykle mówią, że mają parasolkę, zaś panowie – parasol). Dziękuję bardzo za rozstrzygnięcie wątpliwości, życzę szczęśliwego Nowego Roku!
Słowniki, przynajmniej niektóre, potwierdzają Pana odczucie: portmonetki są zwykle używane przez kobiety, a portfele przez mężczyzn. Oczywiście jest też różnica kształtu, portmonetka nie stanie się więc portfelem, jeśli zmieni właścicielkę na właściciela.
Oby w przyszłym roku jedne i drugie były pełne!
Mirosław Bańko, PWN

    „portfel” = fr. portefeuille, czyli do przechowywania banknotów, natomiast „portmonetka” = portemonnaie, do przechowywania bilonu.

    Maciej