potop szwedzki

Szanowna Poradnio„
jak powinniśmy zapisywać wydarzenie zwane potopem szwedzkim? Słownik języka polskiego podaje pisownię małymi literami, ale zasady każą „przenośne, opisowe bądź poetyckie nazwy wydarzeń” zapisywać wielkimi literami.
Z poważaniem
A.B.
Zasady pisowni i interpunkcji WSO PWN we fragmencie przez Panią przytoczonym po prostu informują o istnieniu zwyczajowych wyjątków. Rzut oka do Narodowego Korpusu Języka Polskiego pozwala stwierdzić, że nie należy do nich potop szwedzki, dlatego nie powinniśmy tej nazwy pisać wielkimi literami (ani pierwszego członu, ani obydwu).
Gdyby wszystkie „przenośne, opisowe bądź poetyckie nazwy wydarzeń” miały być pisane wielkimi literami, to wielkim literom nie byłoby końca. Każdy z nas może utworzyć przenośną lub poetycką nazwę na przykład bitwy pod Cedynią, co więcej – możemy ją pisać wielkimi literami ze względów emocjonalnych, ale nie możemy tego wyboru narzucać innym.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski