potrzebować, szukać, używać

Jakiego przypadka używamy z czasownikami: szukać, używać, potrzebować, dodawać (np. w przepisach kulinarnych). Często słyszę np. „Potrzebuję długopis”, ale ten zwrot nie wydaje mi się poprawny. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Jeśli potrzebujemy czegoś, to szukamy tego, aby nastepnie tego używać. Trzy pierwsze czasowniki wymienione w pytaniu wymagają bezwzględnie dopełniacza. Czwarty w zasadzie łączy się z biernikiem (np. „Dodam jeszcze jedno zdanie”), ale w użyciu partytywnym – typowym m.in. dla przepisów kulinarnych – przyłącza dopełniacz (np. „Dodać soli i pieprzu według smaku”). Zdanie „Potrzebuję długopis” jest oczywiście źle zbudowane.
Mirosław Bańko, PWN