precedensowy = bezprecedensowy?

Szanowni Państwo!
Proszę o wyjaśnienie różnicy między słowami bezprecedensowy i precedensowy – o ile taka istnieje. Czy jakieś wyjątkowe wydarzenie jest bezprecedensowe, bo nie ma podobnego precedensu, czy precedensowe, bo skoro innego precedensu nie ma, to ono samo taki tworzy? Czy obu tych wyrazów można używać w dokładnie takich samych sytuacjach i kontekście?
W znaczeniu ogólnym, gdy mówimy o bezprecedensowych decyzjach, sytuacjach lub wydarzeniach, równie dobrze możemy określić je jako precedensowe. Ten pierwszy przymiotnik jest jednak używany dużo częściej i brzmi dobitniej.
Gdy natomiast mówimy o precedensowych wyrokach (sądu), precedensowych sprawach (karnych), precedensowych procesach, pozwach, prawie precedensowym itp., to nie możemy w zamian użyć drugiego przymiotnika.
Znaczenie słów precedensowy i bezprecedensowy jest podobne (choć może to się wydawać paradoksalne), ale zakresy ich użycia się różnią.
Mirosław Bańko, PWN