precedensowy i bezprecedensowy

Chciałbym odnieść się do pytania o słowa precedensowy i bezprecedensowy, a właściwie do odpowiedzi na nie. „Precedensowe działanie to takie, które w danej sytuacji podjęto po raz pierwszy”. „Bezprecedensowe działanie to takie, które nie miało wzoru w jakimś wcześniejszym działaniu”. Jeśli jakieś działanie nie ma wzoru we wcześniejszym działaniu (def.2), to czy nie jest ono podjęte po raz pierwszy (def.1)?
Owszem, i w tym sensie przymiotniki te są synonimiczne. Ale kiedy mówimy o czymś bezprecedensowym, to chcemy podkreślić, że czegoś takiego poprzednio nie było. A kiedy mówimy o czymś precedensowym, to podkreślamy, że będzie to wzorem dla innych podobnych rzeczy lub sytuacji w przyszłości.
Mirosław Bańko