problem trzydziesto- i czterdziestolatków

Szanowni Państwo,
które z poniższych zdań jest poprawnie zapisane?
1. Problem dotyczy głównie obecnych trzydziesto-czterdziestolatków.
2. Problem dotyczy głównie obecnych trzydziesto-, czterdziestolatków.
3. Problem dotyczy głównie obecnych trzydziesto- czterdziestolatków.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Żadne. Poprawna wersja brzmi: „Problem dotyczy głównie obecnych trzydziesto- i czterdziestolatków”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
    Czy zdanie w zaproponowanej wersji nie mówi, że problem dotyczy ludzi, którzy mają trzydzieści lat, oraz tych, którzy mają czterdzieści, podczas gdy chodzi tu o ludzi w przedziale wiekowym: 30-40? W słowniku PWN przy zastosowaniach myślnika pojawia się przykład: „Poszukuję do pracy 30-40-letnich mężczyzn z wykształceniem średnim\'\'. Czy analogicznie nie można powiedzieć: 30-40-latkowie lub trzydziesto-czterdziestolatkowie?
    Dziękuję za odpowiedzi
    Czytelnik
    Zapisy przytoczone w pytaniu muszą być niejednoznaczne, skoro sam mylnie je zrozumiałem. Wniosek stąd taki, żeby najlepiej unikać ich i zastosować w zamian konstrukcję nieco inną, np. „Problem dotyczy głównie osób w wieku 30–40 lat\'\'.
    MB