przecinki między jednorodnymi częściami zdania

Witam serdecznie! Często miewam problemy z precyzyjnym określeniem, kiedy należy, a kiedy nie powinno się oddzielać jednorodnych części zdania. Na przykład czy w zdaniu: „Dostawały tam dobre, darmowe posiłki” zasadne jest postawienie przecinka pomiędzy dobre i darmowe? Spotykam też różne sposoby zapisu zdań z okolicznikami czasu, np. 23 maja w niedzielę z samego rana lub 23 maja, w niedzielę, z samego rana. Który zapis jest poprawny? Pozdrawiam serdecznie i życzę wszelkiej pomyślności!
Katarzyna
Zasadniczo jednorodne części zdania rozdzielamy przecinkiem – o ile oczywiście nie znajduje się między nimi spójnik. Brak przecinka sugeruje, że według piszącego człony danej konstrukcji nie są równorzędne składniowo, tzn. jeden jest określeniem drugiego. Na przykład dobre, darmowe posiłki to posiłki jednocześnie dobre i darmowe, natomiast dobre darmowe posiłki to posiłki dobre wśród darmowych. Jak widać, sens nie musi być identyczny.
W drugim Pani przykładzie przecinki, moim zdaniem, nie zmieniają znaczenia wypowiedzi. Osobiście wolałbym je postawić, może dlatego, że przykład obejmuje aż trzy okoliczniki. Gdyby okoliczniki były dwa, może byłbym w stawianiu przecinków bardziej wstrzemięźliwy. Ogólnie biorąc, przecinek w przykładach takich, jak ten, wskazuje na większą samodzielność poszczególnych członów, co widać zwłaszcza w mowie, gdzie towarzyszy mu pauza zdaniowa.
Mirosław Bańko, PWN