przecinki wuja Jana

Czy zdanie: „Mój stryj Jan uznał, że…” oznacza, że mam co najmniej dwóch stryjów, a zdanie: „Mój stryj, Jan, uznał, że…” oznacza, że mam tylko jednego stryja i nosi on imię Jan? Chodzi oczywiście o zastosowanie przecinków.
Muszę sprawić Panu zawód, ale z żadnego w tych zdań nie wynika, ilu ma Pan stryjów. Z pierwszego wynika, że uznał Pan za stosowne poinformować czytelnika, że Pański stryj ma na imię Jan, z drugiego zaś, że informację tę uznał Pan za godną uwagi, ale uboczną. Podobnie z bajki Brzechwy, której fragment brzmi:
Moja starsza siostra Bronka
Zamieniła się w skowronka

nie można wnioskować, że narrator ma co najmniej dwie starsze siostry.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski