pytania dwa

Czy obszary zawierające atrakcje znaczy to samo co obszary atrakcyjne, czy na obszarze regionu znaczy to samo co w regionie? Będę wdzięczny za opinię.

Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, to odpowiedź jest zasadniczo twierdząca. Jeżeli jednak powołujemy się np. na ofertę biura podróży, która zachwala atrakcje jakiegoś miejsca, naszym zdaniem mało atrakcyjnego, to dwa przytoczone sformułowania można wręcz sobie przeciwstawić jako niezgodne znaczeniowo.

Nie podoba mi się wyrażenie na obszarze regionu, brzmi prawie tak jak na obszarze obszaru lub w regionie regionu. Samo na obszarze (czegoś) lub w regionie nie wystarczy?

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski