pytania retoryczne ponownie

[Dalsza część wypowiedzi dot. pytań retorycznych – nie przyjęta przez nieugięty system]. Wydaje mi się, że w zdrowym zakresie wszystko jest dla ludzi – nawet emotikony. Czy nie stanowią również pewnej forma komunikacji, dzięki której możemy okazać np. nie wypowiedzianą słowami nutkę sympatii :)
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Moja wypowiedź nie była wymierzona w emotikony jako takie (w pewnych typach komunikacji mogą być one użyteczne). Sceptycznie wypowiedziałem się tylko o pomyśle, żeby pytania retoryczne obligatoryjnie odróżniać za pomocą jakichś znaków interpunkcyjnych od zwykłych pytań. Panu, zdaje się, nie chodziło jednak o obowiązek wyróżniania pytań retorycznych w taki sposób, lecz tylko o możliwość. W tym zakresie się porozumieliśmy: wielokropek lub wykrzyknik dostawiony do pytajnika może sugerować, że na swoje pytanie nadawca nie oczekuje odpowiedzi.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski