remis i wynik

Czy poprawne są zwroty paść remis i paść wynik? Padają bramki – nie mam wątpliwości. O remisie i wyniku wolałabym pisać, że mecz się nimi zakończył – i w ten sposób staram się przeredagowywać zdania, ale nie wiem, czy słusznie.
„(W meczu padł) remis”, „(Na boisku) padł wynik 1:1” to przykłady częstych połączeń wyrazowych. Dla słowa remis czasownik paść to w ogóle najwierniejszy towarzysz spośród czasowników: kolokator Pelcry podaje go na drugim miejscu listy kolokatów, zaraz po słowie bezbramkowy. Można powiedzieć, że jeśli czegoś oczekujemy od remisu, to przede wszystkim tego, żeby padł.
Wynik nie implikuje równie silnie słowa paść: na liście obejmującej 460 kolokatów słowa wynik czasownika paść nie ma w ogóle. Ten brak wynika jednak stąd, że wynik jest słowem wieloznacznym i o wiele częstszym od remisu, toteż kolokator – który nie rozróżnia znaczeń – znajduje przede wszystkim jego typowe połączenia z innymi wyrazami.
Reasumując, nie widzę konieczności, aby za każdym razem przeredagowywać tekst tak, jak Pani napisała. Można raz pisać tak, raz inaczej. Cała sztuka w tym, aby wiedzieć, kiedy potrzebna jest konsekwencja, a kiedy odmiana.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski