rościć (sobie)

Czy słowa rościć – poza utworzonym od niego gerundium – można używać bez sobie?
„Polska rościła pretensje do okręgu Karwiny, protestowała przeciwko brakowi równouprawnienia polskiej mniejszości narodowej na Śląsku Cieszyńskim” (Waldemar Michowicz, Historia dyplomacji polskiej), „Czy Ukraina rości prawa do swojego obywatela? – pytały kolejne instytucje” (Polityka). Oba cytaty za NKJP.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski