rzecz w tym, że… / aby…

Szanowni Państwo,
czy wyrażenie rzecz w tym, że… jest poprawne lub przynajmniej dopuszczalne? Uniwersalny Słownik Języka Polskiego PWN podaje to wyrażenie przy znaczeniu nr 5 słowa rzecz: „fraz. (Cała) rzecz w tym, że… «chodzi o to, że…, najważniejsze jest to, że …»”, ale portal PWN w części Słownik poprawnej polszczyzny podaje: „Niepoprawnie: Rzecz w tym, że… a. w tym rzecz, że… Poprawnie: Chodzi o to, że…”.
Magda Cohen

Wyrażenie rzecz w tym… było długo krytykowane jako rusycyzm, upowszechniło się jednak do tego stopnia, nawet w poważnym piśmiennictwie i pod piórem uznanych autorów, że głosy krytyki przycichły. Rozbieżność między słownikami PWN można tłumaczyć tym, że jeden z nich jest w większym stopniu opisowy, drugi zaś bardziej normatywny. Przy okazji proszę zauważyć, że tytuły słowników piszemy tak jak tytuły innych książek – tylko pierwszy wyraz wielką literą.
Mirosław Bańko, PWN