serum

Szanowni Państwo!
Bardzo proszę o poradę w sprawie odmiany słowa serum (w kontekście kosmetycznym – chodzi o formę produktu do pielęgnacji twarzy lub ciała). Wg słownika ortograficznego na stronach PWN jest to wyraz nieodmienny; inne źródła podają jednak, że w liczbie mnogiej należy słowo to odmieniać podobnie jak rzeczowniki forum, akwarium czy muzeum: M. sera, D. serów, C. serom itd. Będę wdzięczna za wiążące rozstrzygniecie tej kwestii.
Pozdrawiam :)
Ewa Dacko
Gdy oznacza surowicę krwi, serum rzeczywiście jest niedomienne – po prostu dlatego, że nie jest używane w liczbie mnogiej. Gdy natomiast oznacza preperat leczniczy lub kosmetyczny, występuje też w liczbie mnogiej i może odmieniać się tak jak forum lub muzeum. Czasem wolimy pozostawić serum nie odmienione, żeby nie myliło nam się z serem, por. „W drogeriach dostępnych jest wiele rodzajów serum, dostosowanych do potrzeb różnych typów skóry” (www.serum.pl).
Mirosław Bańko, PWN